glikol propylenowy

Ceny glikolu propylenowego i innych związków

Czy na związkach chemicznych można zarabiać? Oczywiście, że tak. Szczególnie wtedy, kiedy mają one zastosowanie w budownictwie. Przyjrzyjmy się tej tematyce i porównajmy ceny przykładowych związków chemicznych. Glikol etylenowy, który jest potrzebny do instalacji centralnego ogrzewania może być bardzo tani lub bardzo drogi.

Glikol propylenowy jest drogi

glikol propylenowyWszystko zależy od tego, czy zawiera inhibitory korozji oraz środki antypienne. Cena tej substancji jest także uwarunkowana od ilości. Można więc stwierdzić, że najtańszy baniak glikolu kosztuje sto dwadzieścia złotych. Jeżeli ktoś chce kupić taki składnik, to musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest silnie toksyczny. Duża beczka niekrzepnącego płynu do instalacji grzewczych na bazie glikolu etylenowego jest bardzo droga i wynosi około tysiąca dwustu złotych. Podobnie jest z glikolem propylenowym. Trzydzieści litrów płynu wynosi około stu pięćdziesięciu złotych brutto. Przezroczysty glikol propylenowy jest taki drogi, ponieważ jest to zazwyczaj płyn solarny niskokrzepnący, który ma zastosowanie w urządzeniach fotowoltaicznych. Gdyby nie ten płyn, zamarzanie następowałoby w temperaturze poniżej zero stopni Celcjusza. Składnik ten ma właściwości zamarzania przy minus trzydzieści pięć stopni Celcjusza. Dlatego też jest on taki drogi. Dodatkowo posiada on specjalne inhibitory korozji. Kolejnym składnikiem, który będzie omówiony, to sól drogowa. Sól nie jest droga, ponieważ jej cena waha się od trzech do czterdziestu pięciu złotych w zależności od opakowania i składu. Najmniej kosztuje woreczek pięciokilogramowy, natomiast najdroższe jest opakowanie dwadzieścia pięć kilogramów. Niekiedy dopłacamy za domieszki wapna. W soli czasami znajduje się żwir, dlatego też sól taka jest nieco tańsza. Worek dwadzieścia pięć kilogramów ze żwirem kosztuje tylko dwanaście złotych. Najtańszy węglan sodu waha się od pięciu do siedmiu złotych. Jest to opakowanie jedno kilowe. Najdroższy węglan sodu oscyluje od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu złotych. Jest to opakowanie dwadzieścia pięć kilogramów. Na końcu można wspomnieć o chlorku wapnia. Chlorek wapnia wynosi średnio trzydzieści pięć złotych przy wadze dwadzieścia pięć kilogramów.

Produkt ten jest bardzo dobrze zapakowany, pozbawiony wilgoci oraz odpowiednio przechowywany. Jak widać, ceny są zróżnicowane i zależą głównie od wagi i składu chemicznego danych produktów. Jeżeli ktoś planuje wziąć się za budowę domu lub remont, warto jest sprawdzić ceny danych materiałów oraz substancji chemicznych. Lepiej jest teraz rozpocząć przygotowania, niż na ostatnią minutę.