Kominki z paleniskiem otwartym a biokominki

Kominki są najpopularniejszym elementem wyroju wnętrz, które zarazem produkują ciepło. Jednym z rodzajów kominków są kominki z paleniskiem otwarty. Jednak efekt grzewczy tego kominka jest znikomy, bardziej można go traktować, jako element wystroju wnętrz.

Czy biokominki mogą mieć palenisko otwarte?

biokominkiDlatego kominki z płaszczem wodnym, nie mogą mieć paleniska otwartego. Montowane piece wolnostojące w Poznaniu podobno są z paleniskiem otwartym. Jednak jest to nie możliwe, gdyż taki piec zawsze jest zabudowany. W kominkach z paleniskiem otwartym ciepło cieka wraz ze spalinami przez komin. Ciepło przez taki kominek jest przekazywane poprzez promieniowanie. Korzystając z takiego kominka należy przestrzegać pewnych zasad, aby kominek z otwartym paleniskiem działał bezproblemowo i w sposób bezpieczny. Zewnętrzny element tego kominka stanowią obudowy kominkowe, które najczęściej są wykonywane przez firmę Austroflamm. Komora spalania wraz z okapem wykonywane są z cięgieł szamotowych. Poza tym tylna ścianka powinna być nachylona, aby łatwiejszy był przepływ spalin. W okapie powinien także znaleźć się szyber odpowiedzialny za zamykanie wlotu do komina. Element ten pomaga w zachowaniu ciepłą w pomieszczeniu, oraz przenikaniu swędu spalenizny do pomieszczenia. Jeśli posiadami kominek z paleniskiem otwartym to dobrze jeśli wyposażony on jest także w ekran, który zabezpieczy przed rozprzestrzenianiu się iskier oraz wypadaniu drewna z paleniska. W przypadku tego kominka regulowanie wielkości płomieni następuje poprzez dozowanie paliwa, którym oczywiście najczęściej jest drewno. Biokominki wiszące także mogą mieć palenisko otwarte.

Poza tym można także wysokością płomienia starować poprzez przymykaniu szybra, który znajduje się przy wlocie do komina. Kominki z paleniskiem otwartym są polecane osobom, które nie koniecznie chcą dodatkowe źródło ciepła, tylko bardziej skupiają się na widoku palącego się drewna.