Przykręcane czy kotwione odbojnice przemysłowe?

Odbojnice pełnią niezwykle istotny element infrastruktury technicznej w halach przemysłowych, magazynach oraz na placach manewrowych i parkingach. Mogą być wykonane ze stali, tworzyw sztucznych lub innych materiałów. Konkretne propozycje producentów tego typu osłon różnią się od siebie także wielkością, budową oraz przeznaczeniem.

Odbojnice przykręcane do podłoża

odbojnice przemysłoweDobierane powinny być w zależności od tego, gdzie dokładnie przewidziany jest ich montaż oraz tego, jaką będą pełniły funkcję w konkretnej przestrzeni. Jeśli chodzi o bariery mocowane do posadzki, możemy wyróżnić dwie podstawowe grupy produktów. Pierwszą z nich stanowią wszystkie słupki, barierki i odbojnice liniowe kotwione w betonowej posadzce. Ten sposób montażu jest bardzo solidny, jednak najlepiej, aby był wybierany jeszcze przed wylaniem posadzki. W podłodze istniejącej należy najpierw wykonać otwór montażowy, a po umieszczeniu w nim elementu zalać go mieszanką betonową, co jest bardzo czasochłonnym i kosztownym rozwiązaniem. W sytuacji, kiedy zależy nam na zainstalowaniu osłon w już istniejących obiektach, doskonale sprawdzą się odbojnice przemysłowe przykręcane. W przeciwieństwie do wcześniej omawianej grupy wyrobów te montowane na śruby różnią się budową.

odbojnice przemysłoweU ich podstawy dospawane są specjalne blachy z otworami. Wymiary tego dodatkowego elementu oraz ilość otworów uzależnione są właściwie tylko od rozwiązania zastosowanego przez producenta. Kiedy zdecydujemy się na wykorzystanie tego typu detali, do montażu wystarczy tylko wiertarka, gwinty z nakrętkami oraz klej żywiczny do kotwienia w betonie. Najpierw ustawiamy odbojnice na posadzce, a następnie trasujemy, czyli oznaczamy, w jakich miejscach powinniśmy wykonać wgłębienia. Po ich wykonaniu należy wypełnić otwór żywicą lub zagłębić w nią kotew chemiczną, a następnie włożyć gwint. Bardzo istotne jest to, aby przy użyciu młotka dobrze zakotwić stalowy łącznik w posadzce, ponieważ kiedy środki chemiczne stwardnieją, nie będzie możliwości wykonania poprawek. Po zamocowaniu gwintów należy odczekać, aż mieszanka klejąca zastygnie. Ostatnim krokiem jest nałożenie słupka na gwinty i dokręcenie śrub. Jeśli wykorzystane metalowe elementy są zbyt długie, można skrócić je przy użyciu szlifierki kątowej.

Odbojnice przykręcane doskonale sprawdzają się na halach przemysłowych, ponieważ ich montaż jest właściwie bezkolizyjny z innymi procesami. Jedna osoba bez żadnych problemów może zająć się instalacją tego typu detali, a wykorzystanie elektronarzędzi jest ograniczone do minimum, co również wpływa na bezpieczeństwo realizowanych prac.